آموزش سی شارپ

از زبان C# سی شارپ برای ساخت برنامه های تحت ویندوز، تحت وب، Web service ها، برنامه های موبایل و بازی ها استفاده کرد.

سی شارپ (#C) یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که توسط شرکت مایکروسافت در سال 2000 ساخته شد و ترکیبی از قابلیت های خوب زبان های C++ و Java است. از #C می توان برای ساخت برنامه های تحت ویندوز، تحت وب،Web service ها، برنامه های موبایل و بازی ها استفاده کرد. زبان برنامه نویسی #C تنها زبانی است که مخصوص Net Framework. طراحی شده است.تا سال ها قبل #C از زبان برنامه نویسی Java طبعیت می کرد اما امروز زبان سی شارپ خود زبانی کاملا متفاوت شده است.

اما بهتر است قبل از یادگیری زبان #C با Net Framework. آشنا شویم.

Net Framework.

آموزش c#

Net Framework. یک فریمورک است که توسط شرکت مایکروسافت برای توسعه انواع نرم افزارها به ویژه ویندوز طراحی شده است. Net Framework. همچنین برای توسعه نرم افزارهای تحت وب مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع NET Framework. مجموعه ای از کدهای آماده را در اختیار برنامه نویس قرار می دهد که با استفاده از آنها برنامه نویس می تواند با سرعت بیشتری اقدام به ایجاد نرم افزارهای کاربردی کند. تاکنون چندین نسخه از Net Framework. انتشار یافته است که هر بار قابلیت های جدیدی به آن اضافه شده است.

ولی ساخت یک نرم افزار به کمک NET Framework. یک مشکل دارد. اینکه کامپیوتر شما نمی داند چگونه اپلیکیشن هایی که بر پایه ی فریمورک خاصی نوشته شده اند را اجرا کند و برای این کار نیاز به نصب بودن آن فریمورک دارد.

3 روش برای نصب Net framework. وجود دارد:

  • بیشتر کامپیوترهای با سیستم عامل ویندوزی به طور پیش فرض NET Framework. به صورت نصب شده از قبل دارند
  • یک برنامه به نسخه ویژه ای از Net Framework. نیاز دارد که ممکن است در حین نصب آن را هم نصب نماید.
  • شما می توانید به سادگی Net Framework. را از سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنید.

NET Framework. از دو بخش اصلی تشکیل شده:

  • کتابخانه دات نت یا .NET Framework Class Library
  • Common Language Runtime یا CLR

کتابخانه دات نت مجموعه ای از کلاس های آماده ازقبل نوشته شده است که در تمامی زبان های مبتنی بر NET. قابل استفاده هستند. ما CLR وظیفه اجرا و مدیریت برنامه های Net. رو برعهده دارد. تبدیل کدهای IL (Intermediate Language) به کد زبان ماشین، کنترل و مدیریت اجرای برنامه ها، مدیریت حافظه و کنترل و مدیریت امنیت در برنامه های Net. از وظایف CLR هست.

برای درک بهتر ساختار دات نت به تصویر زیر توجه کنید:

آموزش c#

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در ردیف اول زبان هایی قرار دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها برنامه های مبتنی بر Net. را بنویسید. برنامه های Windows Form، Web Forms،Web Services . در مرحله بعد، کتابخانه Net. قرار دارد. این کتابخانه مجموعه ای از کدهای از قبل نوشته شده است که نوشتن کدها را برای برنامه نویس راحت تر می کند. بعد از کتابخانه، Common Language Runtime قرار دارد که وظیفه تبدیل کدهای شما به زبان ماشین و اجرای برنامه ها را به عهده دارد. در پایین ترین بخش این ساختار، سرویس های ویندوز قرار دارد که وظیفه ی ارتباط با این لایه، به عهده CLR و کتابخانه Net. است.

آموزش سی شارپ آموزش c# زبان برنامه نویسی C# درباره clr درباره .net framework دوره آموزشی C#

مقالات این دسته بندی