• تهرانپارس ، خ شهید محمود آمینه بزرگراه رسالت، پلاک 213، طبقه2، واحد7

  • 021-77295097 0912-8099518

  • شنبه تا پنجشنبه۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر

آموزش کار با جاوااسکریپت

آشنایی با تگ <script>

کدهای جاوااسکریپت درون تگ <script> قرار می گیرند و بنابراین شما جهت استفاده از جاوااسکریپت در صفحات HTML می بایست از این تگ استفاده کنید.

آموزش طراحی سایت

در نسخه های قبلی جاوااسکریپت ما از یک Attribute به نام type جهت مشخص کردن زبان اسکریپت صفحه استفاده می کردیم اما الان نیازی به این Attribute نیست:

<"script type="text/javascript>

زبان اسکریپتی پیش فرض HTML زبان جاوااسکریپت است و نیازی به مشخص کردن آن نیست.

توابع و رویدادهای جاوااسکریپت

یک function (تابع) جاوااسکریپت یه مجموعه از دستورات جاوااسکریپت است که تحت یک نام مشخص می شوند و زمانی که این تابع فراخوانی شود اجرا می گردد. به عنوان مثال یک تابع جاوااسکریپت می تواند زمانی که یک رویدادی (event) مانند کلیک بر روی یک button اتفاق می افتد صدا زده شود.

محل قرارگیری کدهای جاوااسکریپت در صفحه HTML

شما می توانید تعداد script های مختلفی را در صفحه HTML قرار دهید.

Script های جاوااسکریپت می توانند یا درون تگ body قرار بگیرند یا درون تگ head یا درون هر دو تگ.

قرار گیری script های جاوااسکریپت درون تگ head

در مثال زیر یک تابع جاوااسکریپت درون تگ head از صفحه HTML قرار گرفته است. این تابع زمانی که کاربر بر روی یک button کلیک کند اجرا می شود.

آموزش جاوااسکریپت

قرارگیری script درون تگ body

در مثال زیر یک تابع جاوااسکریپت درون تگ body از صفحه HTML قرار گرفته است. این تابع زمانی که کاربر بر روی یک button کلیک کند اجرا می شود.

دقت داشته باشید که قرار دادن اسکریپت ها در پایین عنصرbody سرعت بارگزاری صفحه را بهبود می بخشد، زیرا تفسیر اسکریپت باعث کند شدن بارگزاری و نمایش صفحه می شود.

External Javascript

اسکریپت های زبان جاوااسکریپت همچنین می توانند در یک فایل بیرونی قرار بگیرند و به عبارتی از کدهای HTML صفحات وب شما مجزا باشند. بنابراین شما می توانید یک فایل جدید با پسوند js. برای نوشتن دستورات جاوااسکریپت ایجاد نمایید. به عنوان مثال ما تابع زیر را درون فایلی به نام mySCript.js نوشته ایم.

آموزش javascript

بعد از ایجاد این فایل از آنجایی که هیچ ارتباطی بین این فایل جدید جاوااسکریپت و فایل html وجود ندارد شما باید با استفاده از تگ script یک اتصالی به فایل جاوااسکریپت ایجاد کنید. برای این کار شما می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

javascript

در این دستور صفت src (source) اشاره به فایل مقصد دارد که شما قصد پیوند به آن را دارید. به عبارتی با این دستور مشخص می کنیم که از این پس این صفحه باید اسکریپت های خود را از فایل myScript.js بخواند. دقت داشته باشید که پسوند فایل های جاوااسکریپت js است و این فایل ها نمی توانند دارای تگ script باشند. این دستور می تواند هم درون تگ head و هم درون تگ body در انتهای صفحه قرار گیرد.

مزایای استفاده ار external javascript

  • کدهای HTML شما از کدهای جاوااسکریپت شما مجزا هستند و بنابراین خوانایی، توسعه و خطایابی راحت تر صورت می گیرد.
  • با استفاده از این روش شما یک بار توابع و دستورات خود را در فایل js خود نوشته و بارها و بارها می توانید از آن در صفحات مختلف استفاده کنید.
  • سرعت بارگزاری صفحه HTML شما با استفاده از این روش بیشتر است.

اضافه کردن چندین external javascript به صفحه وب

شما به راحتی می توانید با استفاده از چندین تگ script اسکریپت های مختلفی را به صفحه HTML خود اضافه نمایید.

یادگیری جاوااسکریپت

اسکریپت های external را می توان با URL کامل یا مسیری نسبت به صفحه وب فعلی ارجاع داد.

در این مثال از یک URL کامل برای پیوند به یک اسکریپت استفاده می شود:

آموزش طراحی وب سایت

شما همچنین می توانید به یک فایل external javascript که در یک فولدر دیگری از وب سایت قرار دارد ارجاع داشته باشید. برای این کار می توانید به شکل زیر استفاده کنید:

آموزش زبان جاوااسکریپت

همانطور که در تک کد بالا می بینید، فایل myScript.js درون فولدری به نام js قرار دارد.