• تهرانپارس ، خ شهید محمود آمینه بزرگراه رسالت، پلاک 213، طبقه2، واحد7

  • 021-77295097 0912-8099518

  • شنبه تا پنجشنبه۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر

قواعد زبان جاوااسکریپت

یک برنامه کامپیوتری، لیستی از دستورالعمل هایی است که توسط کامپیوتر اجرا می شود. در یک زبان برنامه نویسی، به این دستور العمل ها، Statement گفته می شود. یک برنامه نوشته شده با زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت، از تعدادی Statement تشکیل شده است. توجه داشته باشید که در HTML ، برنامه های جاوااسکریپتی به وسیله مروگر شما اجرا خواهند شد. در زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت، Statement ها تشکیل شده اند از:

مقادیر(Values)، عملگرها(Operators)، کلمات کلیدی (Keywords ،(Expression ها و کامنت ها.

Statement زیر دستوری است که به مرورگر می گوید Hello Dolly را در تگ HTML با "Id=”Demo بنویسد:

;"document.getElementById("demo").innerHTML = "Hello Dolly

بیشتر برنامه های جاوااسکریپتی، Statement های زیادی را درون خود دارند.

سمیکالون (Semicolon ;)

یک سمیکالون Satement های زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت را از یکدیگر جدا می کند. پس از هر Statement یک ; قرار دهید تا آن ها را از یکدیگر جدا کنید. مانند کد زیر:

آموزش جاوااسکریپت

زمانی که از ; اسفاده می کنید، حتی چند Statement را نیز در یک خط می توانید بنویسید.

نکته: امکان دارد بعضی کدهای جاوااسکریپتی که در سطح وب مشاهده می کنید، از ; در پایان Statement استفاده نکرده باشند. استفاده از ; در پایان هر Statement ضروری نیست اما ما استفاده از آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

استفاده از فضای خالی در زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت

زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت هیچ مشکلی با استفاده از فضای خالی یا همان Space ندارد. شما می توانید به جهت افزایش خوانایی کد، به اسکریپت خود Space اضافه کنید. دو خط زیر کاملا با هم برابراند:

variable

مجموعه دستورات در زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت (JavaScript Code Blocks)

Statement های جاوااسکریپت می توانند با هم به صورت یکجا در یک Code Block درون {...} نوشته شوند. هدف نهایی از Code Block ، تعریف Statement هایی است که می خواهید با یکدیگر اجرا شوند. یکی از Code Block هایی که در جاوااسکریپت وجود دارد، Function یا همان تابع است، که به شکل زیر تعریف می شوند و شما می توانید چند Statement را که می خواهید با هم اجرا شوند، درون آن قرار دهید:

آموزش زبان جاوااسکریپت

در قطعه کد بالا، تابع ()MyFunction قرار است هر دو Statement را اجرا کند. برای روشن شدن مطلب، اولین Statement باید !Hello Dolly را در تگ با 'id=’demo1 و دومین Statement باید ?How are you را در تگ با 'id=’demo2 چاپ کند.

کلمات کلیدی در جاوااسکریپت

Statement های جاوااسکریپت اغلب با یک کلمه کلیدی شروع می شوند زیرا مفسر و اجرا کننده کد باید بداند که این Statement می خواهد چه رفتاری را از خود نشان دهد. این کلمه کلیدی رفتار پیش رو را برای اجرا کننده (مثلا مرورگر) روشن می کند. در زیر جدولی از کلمات کلیدی موجود در زبان برنامه نویسی JavaScript را مشاهده می کنید:

یادگیری جاوااسکریپت

Syntax زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت

سینتکس زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت یک سری قوانین و قواعدی است که به وسیله آن برنامه های جاوااسکریپتی ساخته می شوند. به مانند زیر:

آموزش برنامه نویسی

مقادیر در جاوااسکریپت

در زبان جاوااسکریپت 2 نوع مقدار وجود دارد: مقادیر ثابت (Fixed) و مقادیر متغیر (Variable). مهمترین قوانین در نوشتن برنامه های جاوااسکریپتی به شرح زیر است:

اعداد (Numbers) که به صورت صحیح یا اعشاری نوشته می شوند.

رشته ها (Strings) یا همان نوشته معمولی که درون ‘ ’ یا " " نوشته می شوند.

متغیرها در جاوااسکریپت

در یک زبان برنامه نویسی، از متغیرها برای ذخیره اطلاعات استفاده می شود. در جاوااسکریپت از کلمه کلیدی var برای تعریف متغیر استفاده می شود. از = برای مقداردهی به یک متغییر استفاده می شود. در مثال زیر، x به عنوان یک متغیر تعریف می شود و پس از آن مقدار 6 به آن داده می شود.

آموزش طراحی سایت

عملگرها در جاوااسکریپت

جاوااسکریپت از عملگرهای ریاضی ( + - / *) برای محاسبه مقادیر استفاده می کند.

(5 + 6) * 10

Expression ها در جاوااسکریپت

یک Expression ترکیبی از مقادیر، متغیرها و عملگرها است که یک مقداری را محاسبه می کند. به مثال زیر توجه کنید:

آموزش javascript

مقادیر می توانند از جنس های مختلفی مانند Number یا String باشند و ترکیب آنها با هم نتیجه مطلوب را ارائه دهد. مثال زیر 2 مقدار String را با هم ترکیب می کند:

دوره آموزش جاوااسکریپت

جاوااسکریپت به کلمات بزرگ و کوچک حساس است. تمام نامگذاری ها در زبان جاوااسکریپت به کلمات بزرگ و کوچک حساس هستند. متغیر های lastName و lastname کاملا با هم تفاوت دارند و هرکدام نشان دهنده متغیری متفاوت از هم هستند.

دوره آموزش برنامه نویسی

توجه داشته باشید که در زبان جاوااسکریپ Var یا VAR با var یکی نیستند.